Ole itse brändi ja säästä

Kun ostat tunnetun valmistajan valmisruokaa, maksat samalla tuotteen mainoskampanjat, mainostoimiston palkkiot ja myös tuotteen valmistuksen työntekijöiden palkkoineen ja tehtaiden kustannuksineen. Maksat myös pakkauksesta. Tuotteen valmistuksen ja markkinoinnin tarkoituksena on tietenkin tuottaa valmistajalle voittoa. Maksat tuotteen hinnassa siis myös osakkeenomistajien osingot.

Valmisruoan valmistajan eduksi on myös käyttää niin halpoja raaka-aineita kuin mahdollista ja niin vähän kuin mahdollista. Siksi valmistusaineluettelosta löytyy lähes aina sakeuttamisaine. Katso vaikka. Kun valmistat ruoan itse, siirryt kilohinnoissa aivan toisille lukemille. Porkkanat maksavat 0,70€/kg, perunat 0,05-0,20€/kg. Liha maksaa 4-4,50€/kg. Valmisruoissa koko annoksen kilohinta on 10€/kg ja jopa enemmänkin. Makkarat mielletään halvoiksi mutta mikä on totuus? Halpa makkara valmistetaan vanhoista rukkasista ja jauhoista ja silti kilohinta on neljä euroa. Miksi käyttää edes jätteitä einesruoan valmistamiseen? Vesi on halvempaa. Sakeuttamisaine saa vedenkin muuttumaan paksuksi ja täyttäväksi .

Jos sinulla on rahasta puutetta ja samalla sinulla on ylimääräistä aikaa, kannattaa siirtää valmistus oman katon alle. Valmista itse oma leipäsi, omat keittosi, mehusi, jäätelösi, pitsasi, viilisi, pullasi, myslisi… Valmistamalla itse ruokasi tulet lopulta tunnetuksi siitä. Sinusta tulee brändi. Ystäväsi ja perheesi tuntee Matin tai Maijan leivän, lasagnen, kalakeiton…

 

Jos valitat ajan puutetta ja siksi ostat valmisruokia, muistathan että kalliimpien valmisruokien vuoksi joudut tekemään enemmän töitä ja siksi sinulla on myös vähemmän aikaa. Hanki siis ruokasi halvemmalla, pärjäät vähemmällä työnteolla.

Osta vain perusraaka-aineita ja kilohinnan mukaan. Säästät ja syöt terveellisemmin. Mielikuvasta ei kannata maksaa, valmistusaineista kannattaa.

Säästyneet rahat kannattaa sijoittaa ja positiivinen kierre on syntymässä. Rahasi tekevät työtä nukkuessasikin ja tarve palkkatyölle vähenee entisestäänkin.