Ole itse brändi ja säästä

Kun ostat tunnetun valmistajan valmisruokaa, maksat samalla tuotteen mainoskampanjat, mainostoimiston palkkiot ja myös tuotteen valmistuksen työntekijöiden palkkoineen ja tehtaiden kustannuksineen. Maksat myös pakkauksesta. Tuotteen valmistuksen ja markkinoinnin tarkoituksena on tietenkin tuottaa valmistajalle voittoa. Maksat tuotteen hinnassa siis myös osakkeenomistajien osingot.

Valmisruoan valmistajan eduksi on myös käyttää niin halpoja raaka-aineita kuin mahdollista ja niin vähän kuin mahdollista. Siksi valmistusaineluettelosta löytyy lähes aina sakeuttamisaine. Katso vaikka. Kun valmistat ruoan itse, siirryt kilohinnoissa aivan toisille lukemille. Porkkanat maksavat 0,70€/kg, perunat 0,05-0,20€/kg. Liha maksaa 4-4,50€/kg. Valmisruoissa koko annoksen kilohinta on 10€/kg ja jopa enemmänkin. Makkarat mielletään halvoiksi mutta mikä on totuus? Halpa makkara valmistetaan vanhoista rukkasista ja jauhoista ja silti kilohinta on neljä euroa. Miksi käyttää edes jätteitä einesruoan valmistamiseen? Vesi on halvempaa. Sakeuttamisaine saa vedenkin muuttumaan paksuksi ja täyttäväksi .

Jos sinulla on rahasta puutetta ja samalla sinulla on ylimääräistä aikaa, kannattaa siirtää valmistus oman katon alle. Valmista itse oma leipäsi, omat keittosi, mehusi, jäätelösi, pitsasi, viilisi, pullasi, myslisi… Valmistamalla itse ruokasi tulet lopulta tunnetuksi siitä. Sinusta tulee brändi. Ystäväsi ja perheesi tuntee Matin tai Maijan leivän, lasagnen, kalakeiton…

 

Jos valitat ajan puutetta ja siksi ostat valmisruokia, muistathan että kalliimpien valmisruokien vuoksi joudut tekemään enemmän töitä ja siksi sinulla on myös vähemmän aikaa. Hanki siis ruokasi halvemmalla, pärjäät vähemmällä työnteolla.

Osta vain perusraaka-aineita ja kilohinnan mukaan. Säästät ja syöt terveellisemmin. Mielikuvasta ei kannata maksaa, valmistusaineista kannattaa.

Säästyneet rahat kannattaa sijoittaa ja positiivinen kierre on syntymässä. Rahasi tekevät työtä nukkuessasikin ja tarve palkkatyölle vähenee entisestäänkin.

Säästä syömällä

Ruoka mahdollistaa monta tapaa säästää. Ruokailu on monta kertaa päivässä tapahtuva rituaali ja siksi yksi suurimmista menoeristämme. Ruokailu myös vaikuttaa meihin monella tavalla. Siitä riippuu terveytemme. Se vaikuttaa fyysiseen suorituskykyymme, eli viiletämmekö vaivattomasti kylillä polkupyörällä tai reippaasti jalan vai tarvitsemmeko siihen moottorivoimaa. Siitä riippuu suurelta osin omatoimisuutemme vanhana ja se vaikuttaa myös lääkekuluihimme.

Yksi muistisääntöni ruoan hankinnassa on kilohinta. Sen olisi hyvä olla alle euron kilolta. Siihen kannattaa pyrkiä. Tämä rajaa pois einekset ja myös räikeät ylilyönnit. Jäljelle jää raaka-aineet. Älä siis osta ruokia vaan osta ruoan raaka-aineita. Metsästä tarjouksia ja osta suuria eriä kerralla. Halpoja raaka-aineita ovat vihannekset ja juurekset, pavut, jauhot ja ryynit. Täydennä niitä harkitusti ostetulla lihalla, kalalla ja kanalla.

Ruoan olisi hyvä olla kasvipainotteista. Liha, kala, kana ja muut kalliit proteiinilähteet ovat harkitusti annosteltu lisä kasvisten muodostamalle perustalle. Lihaa ei suinkaan tarvitse olla joka aterialla. Kasvikunnan tuotteet ovat halpoja, liha on kallista. Kasvipainotteinen ravinto pitää painon kurissa. Se myös pitää ns. elintasosairaudet aisoissa. Säästät lääkäri- ja lääkekuluissa, liikut kevyemmin ja vanhenet kauniimmin.

Päivän tarjouksista poimittua:

Lenkkimakkara 3,33€/kg (lihapitoisuus 43%).

vai

Porsaan etuselkä 2,99€/kg (lihapitoisuus 100%).

Sika-nauta -jauheliha 4,33€/kg (jälleen 100%).

Juureskiusaus 7,98€/kg.

vai

Kaali 0,49€/kg.

Porkkanat, punajuuri, lanttu 0,75€/kg.

Peruna 0,39€/kg.

Omenat 1€/kg.

Sämpylät 4,03€/kg.

vai

Sämpyläjauho 0,83€/kg.

Juustoviipaleet 9,97€/kg.

vai

Juusto 4€/kg (siivuta itse ja säästä 60%).